DAHA SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN ÖNERİLER

Artan dünya nüfusunun önemli bir bölümü dengesiz ve yanlış beslenme sonucu oluşan obezite ve kronik hastalıklarla mücadele etmektedir. Her yaş aralığı için tehlike oluşturan yanlış beslenme şeklinin temeli çocukluğa dayanmaktadır. Ve çocukluk çağında kazanılan beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir. Bu nedenle anne babaların beslenme konusunda bilinçli olmaları önem kazanmaktadır.

Günlük yaşamınızda birkaç küçük değişiklikler yaparak daha sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilir ve çocuklarınıza örnek ebeveynler olabilirsiniz.

On küçük adımla daha sağlıklı bir yaşam:

  1. Uykunuzu Düzene Koyun: Düzensiz uyku melatonin, seratonin, kortizon, ghrelin ve leptin gibi hormonların işleyişini değiştirerek bağışıklık sisteminizi zayıflatır, kilo alımını tetikler, kan şekerini yükseltir ve yüksek tansiyonu tetikler. Bu nedenle 22.00-04.00 arasında uyumanız sağlıklı yaşamın vazgeçilmez ögesidir.
  1. Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin: Gelişen teknolojiyle birlikte artan hareketsiz yaşam sağlık sorunlarına da davetiye çıkartmaktadır. Tabi ki egzersizin faydaları saymakla bitmiyor biz o yüzden en azından haftada 3 gün 40 dakika tempolu yürüyüşümüzü alışkanlık haline getirelim.
  1. Öğün Atlamayın: Birçok insan akşam öğünlerini yemeyerek diyet yaptıklarını söyler. Fakat akşam yemeği kalorisinden daha fazla kaloriyi abur cuburdan alırlar. Siz vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi herhangi bir öğünü yemeyerek kısıtladığınınz zaman vücut bu enerjiyi kendi sağlamaya çalışır ve sağlıksız bir tablo ile karşılaşırsınız. Verdiğiniz kilolar kısa bir süre sonra fazlasıyla geri döner mesela.
  1. Kahvaltı İçin Kendinize Vakit Ayırın: Evet kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çünkü kahvaltı yapmak güne zinde başlamanıza ve kan şekerinizi gün içinde dengede tutmaya yardımcı olacaktır. Kahvaltı yapmayanlar öğle yemeğine çok acıktıkları için daha hızlı ve fazla miktarda yiyip hem midelerini yoracak hemde fazladan enerji alacaklardır.
  1. Bol Sebze ve Meyve Tüketin: Vitamin ve mineral kaynağı olan ve birçok antioksidan ve fitokimyasalları bünyesinde barındıran bizi birçok hastalığa karşı koruyan muhteşem bir besindir. Sebze ve meyveleri günlük 5-7 porsiyon kadar tüketerek sağlıklı yaşama 1 adım daha atabilirsiniz.
  1. Yağ Tüketiminizi Faydalı Yağlardan Yana Kullanın: Günümüzde yağlara bakış açısı oldukça değişti. Fakat yağların hepsi kötü değil aksine vücut için gereklidir. Özellikle tereyağı birçok hastalığın sorumlusu gibi gözükse de yapılan araştırmalar böyle olmadığını gösteriyor. Çok abartmamakla beraber ben gün aşırı 1 tatlı kağı kadar kahvaltıda tüketmeye özen gösteriyorum. Bunun yanında tabiî ki margarin, iç yağ, kuyruk yağı gibi zararlı yağları tüketmemeliyiz. Bunun yerine zeytinyağı, ayçicek yağı gibi hidrojene olmamış sıvı bitkisel yağları tercih ediniz.
  1. Abur Cubur Yerine Sağlıklı Ara Öğünler Yapın: Çok yemek yemiyorum ama kilo alıyorum diyen birçok insan genellikle fark etmeden ayaküstü yedikleri atıştırmalıklar yüzünden kilo alıyor.  Siz gelin bu abur cuburları sağlıklı atıştırmalıklar ile yer değiştirin hem sağlıklı beslenin hem kilonuzu koruyun. Örneğin: fındık, ceviz, badem, kuru üzüm, kayısı gibi.
  1. Lifli Gıdalar Tüketmeye Özen Gösterin: Lifli gıdalar bağırsak sağlığı ve dolayısıyla sindirim sistemi için önem taşır. Sadece bunlarla sınırlı değil tabiki. Kalp sağlığı, diyabet ve kan kolesterolünü de korumaya yardımcı olur. Bu lif kaynaklarını sebze, meyve tam tahıllı ve kepekli ürünler, yulaf, keten tohumu, dut ve turunçgilleriden alabilirsiniz.
  1. Öğünleriniz Renkli Olsun: Öğünlerinizi olabildiğine renkli tutmaya çalışın. Çünkü her bir renk besin bünyesinde farklı anti-oksidan maddelerini barındırır ve serbest radikallere (vücutta oluşan zararlı maddelere) karşı savaşır. Bu nedenle ne kadar çok renk o kadar çok sağlık.

Günde 10 – 12 Bardak Su Tüketin: Su tüketimi organizmanın toksinlerden arınmasını sağlar.  Ayrıca birçok hastalığın kolay atlatılması, cilde nemlilik kazandırması ve diyet programlarında zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir