HIZLI ZAYIFLAMA TUZAKLARINA KANMAYIN !!

Son yıllarda ‘‘zayıflamak isterken canından oldu” gibi cümlelere sıkça rast gelmeye başladık. Bu  duruma özellikle biz diyetisyenler olarak oldukça üzülmekteyiz. Her ne kadar insanları bilinçlendirmeye çalışmak adına sosyal medyada veya diğer mecralar da paylaşım yapsakta malesef bu ölümlerin önüne geçilmiyor. Ne yazık ki zayıflama ürünlerinin üzerinde yazan ‘mucize’, ‘yüzde yüz doğal’, ‘bitkisel’ gibi terimler insanlarımızı kandırabiliyor veya çaresiz kalmış bir insan son çare olarak bu ürünlere başvurabiliyor.

   ”Mucize zayıflama kürü”, ”1 haftada 5 kilo zayıflama” gibi ifadelere hepimiz aşinayız. Sosyal medya ve televizyon gibi birçok alanda satışı yapılan ve içeriği net olarak bilinmeyen bu ürünler hızla kilo verdirirken tüm vücut sistemini etkileyerek hormonal ve metabolik bozukluklara neden olmabilmektedir. Bunlar arasında elektrolit dengesizlikler, hipoglisemik ataklar, ergenlik gecikmesi, oligomenore, amenore, kortizon yüksekliği, insulin-benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I) eksikliği ve tiroid işlev bozuklukları gözlenen başlıca sorunlardır (1,2,3). Bunların yanı sıra kişi de kas kaybı, halsizlik, unutkanlık, yorgunluk, kan düşüklüğü ve tansiyonda oynamalar meydana gelmektedir.Yine yapılan birçok araştırmada bu ürünlerin içinde tiroid hormonları, diüretikler, laksatifler, kafein, sempatomimetikler ve sibutramin gibi çok çeşitli ilaç etken maddesinin bulunduğu gösterilmiştir (6-7). Bitkisel ürünlerin üzerinde ”ilaç” olmadıkları, ”gıda takviyesi” veya ”destekleyici ürün” oldukları belirtilmektedir ve bu ürünlerin içinde ilaç etken maddelerinin bulunması yasadışıdır ve yasaktır. Ancak bitkisel zayıflama ürünlerinin içeriğinde belirtilmeyen ya da gizlenen bu aktif ilaçlar normal bireylerde dahi istenmeyen veya yan etkilere neden olabilirken duyarlı bireylerde ise ölüme kadar varabilen istenmeyen sonuçlara neden olabilirler (4-5).

   Sonuç olarak ”muzice”, ”bitkisel” veya ”doğal” olarak adlandırılan bu ürünlerin sağlığa faydasından çok zararının olabileceğini ve zayıflamak için bir mucize besin olmadığını  belirtmek isterim. Obezitede diyet tedavisinin amacı hiçbir zaman hızlı kilo vermek değil, yavaş ve kas kütlesini koruyarak kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Dolayısıyla kilo vermenin çözümü beslenme tedavisi ve beraberinde yapılacak egzersiz programıdır.  Sizler de bu tür aldatmacalara inanmayıp diyetisyen kontrolünde yapacağınız bir diyet programı sağlığınız için en iyi tercih olacaktır.

 

 

   Sağlıcakla,

   Dyt. Sümeyye ÇAKAR

HIZLI ZAYIFLAMA TUZAKLARINA KANMAYIN !!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir