“Diyet yapmak” tabiri; anlam olarak sadece “zayıflamak” ya da “iyi bir vücuda sahip olmak” için, yalnızca belli bir süre devam edilip bırakılan, sıkıcı ve zorlayıcı programlar olarak algılanır oldu. Dönem dönem moda olan diyetler, “şok diyetler”, belli bir gıda grubunun tüketilmesini teşvik eden diyetlerle hastalıklara davetiye çıkarır olduk.
“Diyet” genel anlamıyla yanlış bilindiği gibi, yalnızca “zayıflama” anlamına gelmemektedir. Diyet; literatürde “bireyin günlük temel ihtiyaçlarına uygun, gerekli vitamin-mineral, protein, yağ, şeker miktarını karşılamaya yönelik bir beslenme sistemi” demektir. Bu bağlamda, zayıflamak isteyen kişinin diyeti gibi; beden kitle endeksine göre zayıf kabul edilen bir kişi veya düzenli spor aktivitesinde bulunan kişi de belli bir diyet uygulamalıdır. Ancak diyet; topluluğa değil, bireye özgü yapılmalıdır.
Kişinin günlük aktivitesi, varsa kronik hastalıkları, yaşı gibi unsurlar göz önüne alınarak; ihtiyaçlarının net bir şekilde belirlenmesi son derece önem taşımaktadır. Tüm bu veriler toplanarak, uzman görüşü eşliğinde bir diyet programı belirlenmelidir. Aksi halde kişinin beslenmesi eksik veya yanlış olacaktır.