Ofiste Beslenme Tuzakları

ofiste saglıklı beslenmek

OFİSTE BESLENME TUZAKLARI

Çalışma hayatı gündelik zamanımızın büyük çoğunluğunu kaplıyor; masa başında çalışan kısım ise azımsanamayacak kadar çok. Gün boyu uzun denilebilecek saatler, aralıksız oturarak aslında vücudumuza ne denli zarar verdiğimizin farkında bile olmuyoruz. Bunun yanına bir de sağlıksız beslenme biçimimiz ekleniyorsa, yağlanma ve bölgesel kilo alımı kaçınılmaz hale geliyor. Yan masadaki arkadaşımızın ikram ettiği çikolata, şekerli ve soslu öğlen kahveleri, akşam geç saatlerde yediğimiz iş yemekleri ve beş çayı kaçamaklarımız. Liste uzadıkça uzarken, tehlike çanları çalmaya başlıyor.

Ofiste Beslenmenin Püf Noktaları

Ofis hayatını bedenimiz ve ruhumuz için beslenmenin kaynağı haline getirmek için uyabileceğimiz küçük kurallar şunlar:

  • Ülkemizde özellikle kahvaltı çoğu zaman atlanan veya hızla atıştırılan yiyeceklerden oluşur. Kahvaltı güne iyi başlamamızı sağlayan, metabolizmamızı çalıştıran ve şişmanlamaktan koruyan en önemli öğündür. Mutlaka protein, lifli karbonhidrat ve mümkünse vitamin mineral alacağınız sağlıklı bir kahvaltı olmalıdır. Poğaça, açma, simit ve çaydan oluşan bir kahvaltı yeterli değildir.

 

  • İş yeri yemekhanesi veya restoranda seçtiğiniz öğle yemekleri de doğru yemeklerden oluşmalıdır. Bunun için fast-food tarzı yiyeceklerden, kızartılmış, hamurlu yiyeceklerden kaçınmak gerekiyor. Daha çok ızgara tarzında, sebze ve salataya ağırlık verdiğiniz mönüler tercih edilmelidir.

 

  • Beyaz ekmek yerine lifli ekmek (çavdar, tam buğday, kepekli vb.) tüketmek, daha az tuz kullanmak ve yemekte gazlı asitli içecekler tüketimi yerine su, soda veya ayran içmek sağlığınızı uzun dönemde etkileyecek önemli alışkanlıklardır.

 

  • Gün içinde sağlıksız atıştırmaları önlemek ve yerine daha sağlıklı olanları seçmek yine beslenme kalitenizi etkileyecek önemli adımlardır. Günlük vitamin mineral ihtiyacınızı tamamlamak için en az iki ara öğün (meyve, yağlı tohumlar, hafif sütlü-yoğurtlu tatlılar v.b.) tüketmek gereklidir.

 

  • Öğle ve akşam ana öğünlerdeki enerjiyi (kaloriyi) dengelemek yine sağlığınızı ve ideal kilonuzu koruyacak bir yöntemdir. Eğer akşam yemeği için bir yere davetliyseniz, özel bir yemek varsa öğle yemeklerinizi daha hafif geçirmelisiniz. Böylece hem gün içindeki kalori alımınızı dengelemiş olursunuz hem de varsa sindirim şikayetlerinizi (reflü, gastrit, gaz, şişkinlik vb.) azaltırsınız.

 

Yoğun iş hayatının koşuşturmacasında bütün bu sıraladığımız prensipleri uygulamak, yemek hazırlığı yapmak ve yanınızda taşımak mümkün olmayabilir. Diyemse Diyet Yemek servisi olarak, bütün bu süreci ofis çalışanları için kolay hale getiriyoruz. En az 5 kişilik ofisler için sunduğumuz “Ofis” beslenme planlarımız için diyemse.com/beslenme-plani adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

ofiste saglıklı beslenmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir